سه شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-23
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 6224 |
تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۸ | ارسال توسط :
7 بازدید
۰
2

به گزارش مرکزکده به نقل از دنیای اقتصاد:

سقف، مهم‌ترین بخش هر سازه را در بر می‌گیرد و نقش پر رنگی را در استحکام و مقاومت آن ایفا می‌کند.

در روش‌های مدرن ساختمان‌سازی از چه مدل سقف‌هایی استفاده می‌شود؟

واحد خبری مرکزکده : از گذشته‌های دور تا به امروز، تغییرات بسیار زیادی در طراحی و اجرای سقف سازه‌ها ایجاد شده است. البته امروزه استانداردهای طراحی و اجرای سقف نسبت به گذشته بسیار متفاوت می‌باشد. به همین دلیل، برای طراحی و ساخت انواع سقف‌ها باید از متخصصان و کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع مدل‌های سقف در صنعت ساختمان‌سازی و استانداردهای لازم بیشتر آشنا شوید.

انواع مدل‌های سقف در صنعت ساختمان‌سازی

قبل از آن که به استانداردهای سقف ساختمان بپردازیم، بهتر است اطلاعاتی راجع به انواع آن‌ها کسب کنیم. در دنیای مدرن امروزی با توجه به پیشرفت علم و فناوری، سقف سازه‌ها به شکل‌های متنوعی ساخته می‌شود و هر کدام از آن‌ها، ویژگی‌های شگفت‌انگیز و منحصر به فردی را به خود اختصاص داده‌اند. برخی از پر استفاده‌ترین مدل‌های سقف در صنعت ساختمان‌سازی، به شرح زیر است؛

۱-کامپوزیت فلزی

عمده مصالح مورد نیاز برای اجرای سقف کامپوزیت فلزی، پروفیل‌ها هستند. به بیانی دیگر، پروفیل‌ها نقش بسزایی را در ساخت سقف‌های کامپوزیت فلزی ایفا می‌کنند. در این روش، متخصصان پروفیل‌های مخصوص را به همراه ورق‌های گالوانیزه در کنار یکدیگر قرار می‌دهند و آن‌ها را با جوش به پایه اصلی متصل می‌کنند. مهم‌ترین مزایای این نوع سقف‌ها شامل اجرای سریع و کم دردسر، صرفه‌جویی در مصالح، وزن پایین و ایمنی بالا در حوادث، استحکام بالا و عدم نیاز به شمع‌بندی می‌شوند.

۲-سقف وافل

شهرت سقف وافل در صنعت ساختمان‌سازی، به علت هزینه اجرای پایین، وزن سبک و اجرای سریع آن است. در این نوع سقف‌ها، حفره‌هایی در میان بتن‌ها ایجاد می‌شود تا علاوه بر افزایش استحکام سقف، وزن آن کاهش یابد. خوشبختانه امکان استفاده از سقف‌های وافل برای تمامی ساختمان‌ها برای سازندگان مهیا است. بهتر است بدانید که استفاده از سقف وافل در صنعت ساختمان سازی، سبب افزایش چندین برابری طول عمر سازه می‌شود. البته برای طراحی و اجرای سقف‌های وافل، باید به سراغ افراد با تجربه و کاربلد چون کارشناسان ومتخصصان بنیتک بروید.

۳-عرشه فولادی

سقف‌های عرضه فولادی، به طور عمده از تیرآهن، پروفیل‌های مخصوص و ورق‌های گالوانیزه طراحی و تولید می‌شوند و بیشتر برای سازه‌های صنعتی و کارگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش، متخصصان اسکلت اصلی را به وسیله بتن در زمین محکم نموده و ورق‌های گالوانیزه را بر روی پروفیل‌ها به وسیله پیچ یا جوش مخصوص نصب می‌کنند. سرعت اجرای بالا، هزینه مقرون به صرفه، مقاومت بالا و وزن پایین از مهم‌ترین مزایای سقف‌های عرشه فولادی محسوب می‌شوند. البته سقف‌های عرشه فولادی معایب خاصی همچون انتقال حرارت و سرما به داخل سازه، طول عمر محدود و محدودیت اجرا برای انواع ساختمان‌ها را به همراه دارند. فراموش نکنید که هزینه کلی اجرای این نوع سقف بر حسب قیمت روزانه فولاد و پروفیل تعیین می‌شود.

۴-دال بتنی

همانطور که از نامش پیداست، سقف‌های دال بتنی از بتن ساخته می‌شوند و به همین دلیل، مقاومت بالا و طول عمر بسیار زیادی دارند. در این روش، متخصصان پروفیل‌های مخصوص را بر روی سقف سازه قرار می‌دهند و روی آن‌ها را با بتن می‌پوشانند. سقف دال بتنی بیشتر برای ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته اجرای این نوع سقف هزینه بالایی دارد و مستلزم زمان طولانی می‌باشد.

۵-تیرچه بلوک

پرطرفدارترین و رایج‌ترین سقف‌ها در میان مهندسان و متخصصان در صنعت ساختمان‌سازی کشور، سقف تیرچه بلوک نام دارد. این نوع سقف مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و فرسایش از خود نشان می‌دهد و وزن پایینی دارد. وزن پایین سقف تیرچه بلوک، سبب افزایش امنیت و ایمنی آن در حوادث خاص همچون آتش سوزی و زلزله شده است. در این روش، متخصصان میلگردهای حرارتی را به یکدیگر متصل کرده و بر روی آن‌ها را با بتن مخصوص پر می‌کنند.

۶-طاق ضربی

در گذشته‌های نه چندان دور، از سقف‌های طاق ضربی برای ساخت سازه‌ها استفاده می‌شد. البته امروزه از این روش به علت مقاومت پایین و خطرات زیاد در صنعت ساختمان‌سازی استفاده نمی‌شود. در این روش، دو تیر آهن در مجاورت یکدیگر قرار می‌گیرند و آجر و سیمان روی آن‌ها را می‌پوشانند. مهم‌ترین معایب سقف‌های طاق ضربی شامل نشت رطوبت و آب، مقاومت پایین در برابر زلزله، اجرای دشوار و هزینه بالا می‌شوند.

۷- پیش تنیده

سقف پیش تنیده را می‌توان معجزه صنعت ساختمان‌سازی مدرن جهان دانست. این نوع سقف‌ها، نیازی به ستون‌های زیاد ندارند و به دلیل استحکام بالا، برای انواع ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش، چندین کابل و تسمه فلزی در سرتاسر سازه قرار می‌گیرند و بتن روی آن‌ها را می‌پوشاند. البته هزینه سنگین و زمان زیاد اجرای سقف پیش تنیده، سبب شده تا متخصصان از این نوع سقف در ساختمان‌سازی کمتر استفاده کنند.

۸-سقف تیرچه کرومیت

سقف‌های تیرچه کرومیت که دارای ساختاری تقریباً مشابه سقف‌های تیرچه بلوک هستند، توسط بلوک‌های سیمانی مخصوص طراحی و ساخته می‌شوند. در لایه میانی این سقف‌ها، قطعات فلزی و فولادی قرار دارند که استحکام آن را به حداکثر می‌رسانند. سقف‌های تیرچه کرومیت، در برابر صوت، گرما و سرما عایق بسیار خوبی هستند.

۹-فولادی روفیکس

سقف‌های فولادی روفیکس از ورق‌های کامپوزیت و بتن مخصوص ساخته می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله و آتش سوزی از خود نشان می‌دهند. هزینه اجرای این نوع سقف‌ها مناسب و مقرون به صرفه بوده و به همین دلیل، متخصصان می‌توانند برای ساخت انواع ساختمان‌ها از این نوع سقف استفاده کنند. طبق نظر کارشناسان و متخصصان استفاده از سقف‌های فولادی روفیکس، سبب افزایش طول عمر سازه می‌شود.

ویژگی‌های سقف استاندارد ساختمان

اگر قصد طراحی و اجرای سقف مدرن و اصولی را برای ساختمان خود دارید، بهتر است ابتدا با استانداردهای سقف آشنایی کامل داشته باشید. طبق نظر کارشناسان، ارتفاع مجاز برای سقف ساختمان‌های مسکونی ۲.۵ الی ۲.۸ متر است. ساخت سقف با ارتفاع بیشتر یا کمتر از حد تعیین شده، سبب بروز مشکلاتی از جمله کاهش طول عمر دیوارها می‌شود. از طرفی دیگر، سقف ساختمان‌های جدید، باید از وزن پایینی برخوردار باشند تا در حوادث زلزله و آتش سوزی به ساکنین صدمه وارد نکنند. استفاده از روش‌های قدیمی ساخت سقف برای ساختمان‌های جدید به طور کامل ممنوع است.

طراحی و اجرای سقف ساختمان

امروزه شرکت‌های بسیار زیادی در سراسر کشور در زمینه طراحی و اجرای انواع سقف‌ها فعالیت می‌کنند. اما اگر به دنبال راهی برای اجرای سقف با طراحی اصولی، متریال درجه یک و مرغوب با هزینه مناسب و مقرون به صرفه هستید، پیشنهاد می‌شود به یکی از بهترین مجموعه‌های ساختمان‌سازی یعنی شرکت بنیتک مراجعه فرمایید.

کلام پایانی

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سقف ساختمان‌ها به شکل‌های متنوعی ساخته می‌شوند و هرکدام، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. برای طراحی و اجرای سقف ساختمان، باید ملاک‌های خاصی همچون وزن پایین، هزینه مقرون به صرفه، طراحی مدرن و اصولی را مد نظر قرار دهید. برای استحکام و مقاومت بیشتر سازه، پیشنهاد می‌شود از روش‌های سقف‌سازی قدیمی استفاده نکنید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

    برچسب ها:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مرکزکده در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید